host posted on februarie 21, 2012 11:45
Ultimul sondaj ne-a arătat că lovitura primită de USL prin numirea lui MRU în funcţia de premier este de acum cuantificabilă. Conform sondajului CSOP publicat ieri de Evenimentul Zilei, premierul Ungureanu a devenit, la nici două săptămâni de la învestitură, politicianul în care românii au cea mai mare încredere. Acelaşi sondaj îl găseşte pe Crin Antonescu la 26% şi pe Victor Ponta la 25%. În zilele sale bune, Crin Antonescu era la o distanţă de câteva puncte de colegul său de alianţă. Deşi niciunul dintre cei doi nu stau nici pe departe la fel de bine în sondaje precum le-ar sta bine unor lideri ai opoziţiei, Victor Ponta stă totuşi, „ mai puţin rău” decât preşedintele PNL. Nu cred că liderul PSD a recuperat ci mai degrabă, Antonescu a scăzut. Prestaţia politică a liderului liberalilor a fost atât de neconvingătoare, încât a pierdut puncte pe barba lui. Sau mai degrabă pe fundul lui Boc.
Niciunul dintre cei doi lideri ai Opoziţiei nu sunt unici şi originali pe scena politică. Acţiunile aparent prudente şi moderate ale lui Victor Ponta sunt o reacţie la profilul noului premier. Iar tonul şi discursul lui Crin Antonescu îşi găsesc mai degrabă corespondentul în personaje extremiste precum Corneliu Vadim Tudor. Liderul PNL este însă, cel mai probabil, natural. Şi consecvent. Cel care pare că joacă într-o piesă este Victor Ponta . Dorind să-şi învingă adversarul politic cu propriile arme, Ponta nu ştie să le mânuiască. Pentru că nu poţi să treci peste noapte de la modelul Che Guevara la cel al dialogului şi consensului politic. În schimb, în final, tot ce va reuşi este să devină o copie slabă a lui MRU. La asta va contribui cu vârf şi îndesat şi Crin Antonescu, care va continua pe propriul drum, în stilul caracteristic. Şi amândoi, obligaţi de circumstanţe să meargă împreună, de dragul unităţii USL.
Deja cred că în următorul sondaj, PNL şi PSD ar trebui măsurate separat. Fisurile din ce în ce mai adânci dintre cele două partide s-au transformat în prăpăstii. Pe tratatul fiscal european, azi, PNL a anunţat că este de acord cu ratificarea lui. PSD se mai gândeşte. PNL vrea ca acordul să intre în aplicare în momentul în care România va adera la zona euro. Voci din PSD pro-acord sunt mai degrabă de partea PDL: tratatul trebuie să intre în vigoare cât mai repede! Oricare ar fi decizia, exprimarea opiniei asupra documentului european a fost făcută separat. Înainte, în astfel de chestiuni importante, cele două partide aveau o singură voce.
Vom fi martori deci la două partide care trag în direcţii diferite. Fără să vrea măcar se vor sabota singure, dar cel mai afectat, dacă va continua alături de Crin Antonescu, va fi Victor Ponta, pentru care întregul discurs moderat are o logică pur electorală, dar care va fi inevitabil subminat de retorica efervescentă a (încă) partenerului său politic.
Făcând o comparaţie, încercarea lui Victor Ponta de a părea liderul responsabil, consensual, dispus la dialog îmi aminteşte de intrarea lui Mircea Geoană în politica mare. Fostul preşedinte al PSD este cu siguranţă, un diplomat excelent, dar aşa cum au demonstrat evenimentele recente, incapabil de a se adapta şi de a câştiga bătăliile specifice politicii de partid. Lucrurile sunt cumva similare acum, dacă ne gândim la cazul lui Victor Ponta care încearcă neconvingător să joace rolul moderaţiei politice găsite dintr-o dată.
[Read More...]